Lamar Lumber buys $8 million of materials (net of discounts) on terms of 3/5, ne
ID: 2713665 • Letter: L
Question
Lamar Lumber buys $8 million of materials (net of discounts) on terms of 3/5, net 50; and it currently pays after 5 days and takes discounts. Lamar plans to expand, which will require additional financing. Assume 365 days in year for your calculations.
If Lamar decides to forgo discounts, how much additional credit could it obtain? Write out your answer completely. For example, 5 million should be entered as 5,000,000. Round your answer to the nearest cent.
$
What would be the nominal cost of that credit? Round your answer to two decimal places.
%
What would be the effective cost of that credit? Round your answer to two decimal places.
%
If the company could get the funds from a bank at a rate of 11%, interest paid monthly, based on a 365-day year, what would be the effective cost of the bank loan? Round your answer to two decimal places.
%
Should Lamar use bank debt or additional trade credit
Explanation / Answer
$8,000,000/365*45 days = $986,301.37
Nominal cost of trade credit = 3/97 * 365/45 = 25.09%
Effective cost of trade credit = (1 + 3/97)365/45 – 1 =28.02%
Bank loan: 11%, interest paid monthly
EAR = (1 +0.11/12)12 – 1 = 11.57%
Since the effective bank loan is less than the additional trade credit, one should go for Bank loan
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.