A portfolio has 75 shares of Stock A that sell for $43 per share and 115 shares
ID: 2713855 • Letter: A
Question
A portfolio has 75 shares of Stock A that sell for $43 per share and 115 shares of Stock B that sell for $31 per share.
HINT: The portfolio weight is the percent of the portfolio's total value that is invested in Stock A.
0.4750
0.4850
0.4236
0.6011
0.4650
HINT: The portfolio weight is the percent of the portfolio's total value that is invested in Stock A.
0.4750
0.4850
0.4236
0.6011
0.4650
0.5250
0.4988
0.5350
0.4884
0.4389
Explanation / Answer
Answer:
a.)
The weight of stock A in the portfolio can be calculated in this way:
For Stock-A
Number of Shares = 75
Price of Share = $43
Therefore, Total Value of share = 75 x $43 = $3225
For Stock-B
Number of Shares = 115
Price of Share = $31
Therefore, Total Value of share = 115 x $31 = $3565
So value of Portfolio = $3225 + $3565 = $6790
So, weight of Stock A in the portfolio = $3225 / $6790 = 0.47496 = 0.475
b.)
Weight of stock B in the portfolio = 1 – 0.475 = 0.525
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.