Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assuming an interest rate of 10 percent, calculate the present value of the foll

ID: 2714040 • Letter: A

Question

Assuming an interest rate of 10 percent, calculate the present value of the following streams of yearly payments: $1,000 per year, forever, with the first payment one year from today. $500 per year, forever, with the first payment two years from today. $2,420 per year, forever, with the first payment three years from today. Given an interest rate of 10 percent per year, what is the value at the end of year 5 of a perpetual stream of $120 annual payments starting at the end of year 9? Harris, Inc., paid a $3 dividend yesterday. If the firm raises its dividend 5 percent every year and the appropriate discount rate is 12 percent, what is the price of Harris stock?

Explanation / Answer

3-14 a Present value = Payment after 1 year /rate

                            = 1000/ .10

                           = 10,000

b) pResent value = Value at year 1 *PVF@10%,1

                      = (500/ .10) * .90909

                      = 5000 *.90909

                      = $ 4545.45

c)Present value =Value at end of year2 *PVF@10%,2

                    = (2420/.10) * .82645

                       = 24200 * .82645

                       = $ 20000.09

3-15 - Value at end of year13 = annutiy * FVAF

                                             = 120 * 6.1051

                                              = $ 732.61

3.16 - Price = D0(1 +g) / (Rs -g)

                     = 3(1+.05)/(.12-.05)

                     = 3* 1.05 / .07

                      = $ 45 per share

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote