Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Even Better Products has come out with a new and improved product. As a result,

ID: 2714132 • Letter: E

Question

Even Better Products has come out with a new and improved product. As a result, the firm projects an ROE of 20%, and it will maintain a plowback ratio of 0.30. Its projected earnings are $4 per share. Investors expect a 14% rate of return on the stock.


At what price and P/E ratio would you expect the firm to sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)



What is the present value of growth opportunities? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)



What would be the P/E ratio and the present value of growth opportunities if the firm planned to reinvest only 10% of its earnings? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)


Even Better Products has come out with a new and improved product. As a result, the firm projects an ROE of 20%, and it will maintain a plowback ratio of 0.30. Its projected earnings are $4 per share. Investors expect a 14% rate of return on the stock.

Explanation / Answer

Solution for sub-part a:

Given Data,

ROE, r = 20%

Projected earnings, EPS = $4

Plowback ratio, b = 0.30

Expected return of investor, Ke = 14%

Calculation of Growth Rate (g) :

g = b * r

   = 0.30 * 20%

   = 6%

Calculation of price(P) at which firm should sell:

P = [EPS(1-b)]/[Ke-g]

   = [$4(1-0.30)]/[0.14-0.06]

   = $2.8/0.08

   = $35

Calculation of P/E Ratio:

P/E Ratios = P/EPS

= $35/$4

= 8.75 times

Solution for sub-part b:

Calculation of PVGO:

PVGO = Price of Share with Growth – Price of Share without Growth

= [EPS(1-b)]/[Ke-g] – EPS(1-b)/Ke

= [$4(1-0.30)]/[0.14-0.06] - $4(1-0.30)/0.14

= [$2.8/0.08] – [$2.8/0.14]

= $35-$20

= $15

Solution for sub-part c:

Given Data,

ROE, r = 20%

Projected earnings, EPS = $4

Plowback ratio, b = 0.10

Expected return of investor, Ke = 14%

Calculation of Growth Rate (g) :

g = b * r

   = 0.10 * 20%

   = 2%

Calculation of price(P) at which firm should sell:

P = [EPS(1-b)]/[Ke-g]

   = [$4(1-0.10)]/[0.14-0.02]

   = $3.6/0.12

   = $30

Calculation of P/E Ratio:

P/E Ratios = P/EPS

= $30/$4

= 7.5 times

Calculation of PVGO:

PVGO = Price of Share with Growth – Price of Share without Growth

= [EPS(1-b)]/[Ke-g] – EPS(1-b)/Ke

= [$4(1-0.10)]/[0.14-0.02] - $4(1-0.10)/0.14

= [$3.6/0.12] – [$3.6/0.14]

= $30 - $25.71

= $4.29

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote