A project currently generates sales of $11.4 million, variable costs equal to 50
ID: 2714183 • Letter: A
Question
A project currently generates sales of $11.4 million, variable costs equal to 50% of sales, and fixed costs of $3.4 million. The firm’s tax rate is 30%. a. What are the effects on the after-tax profits and cash flow, if sales increase from $11.4 million to $12.8 million. (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations. Enter your answers in millions rounded to 3 decimal places.) After-tax profit by $ million. Cash flow by $ million. b. What are the effects on the after-tax profits and cash flow, if variable costs increase to 70% of sales. (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations. Enter your answers in millions rounded to 3 decimal places.) After-tax profit by $ million. Cash flow by $ million. References
Explanation / Answer
a)
after tax profit at 11.4 million = (11.4 - 0.5 * 11.4 - 3.4) * (1-30%) million = 1.61 milion
after tax profit at 12.8 milion = (12.8 -0.5 * 12.8 - 3.4) * (1-30%) million = 2.1 million
difference = 0.49 million
b)
after tax profit at 11.4 million = (11.4 - 0.7 * 11.4 - 3.4) * (1-30%) million = 0.02 milion
after tax profit at 12.8 milion = (12.8 -0.7 * 12.8 - 3.4) * (1-30%) million = 0.308 million
difference = 0.288 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.