Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Titan Mining Corporation has 9 million shares of common stock outstanding, 340,0

ID: 2714217 • Letter: T

Question

Titan Mining Corporation has 9 million shares of common stock outstanding, 340,000 shares of 6 percent preferred stock outstanding, and 180,000 7.8 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $38 per share and has a beta of 1.50, the preferred stock currently sells for $88 per share, and the bonds have 20 years to maturity and sell for 119 percent of par. The market risk premium is 7.8 percent, T-bills are yielding 3 percent, and the company’s tax rate is 36 percent.

What is the firm’s market value capital structure? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)

If the company is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm’s typical project, what rate should the firm use to discount the project’s cash flows? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

a.

What is the firm’s market value capital structure? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)

Market value weight   Debt      Preferred stock      Equity    b.

If the company is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm’s typical project, what rate should the firm use to discount the project’s cash flows? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Explanation / Answer

Value of debt = 180,000 * 1000 = 180,000,000

Cost of Bond can be calculated as follows

YTM = rac{C+ rac{F-P}{n}}{ rac{F+P}{2}}

Here C = 7.8% * 1000 = 78

F = 1000

P = 1190

n = 20

After substituting values in the formula we get YTM as 6.26%

Cost of equity = CAPM model

= 3% + 1.50 * 7.8% = 14.70%

Value of equity = 9,000,000 * 38 = 342,000,000


Cost of Preferred equity = 6%

Value of Preferred equity = 340,000 * 88 = 29,920,000

All the above numbers are as below in the table

Total value of company = Total of all values = 551,920,000

After tax cost of debt = 6.26% * (1-36%) = 4.01%

WACC = Summation of (Weight of Security * Cost of that security) = 10.85%

Value Cost Bond                            180,000,000 6.26% Equity                            342,000,000 14.70% Prefered Equity                               29,920,000 8.00%
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote