Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CH 10 Last year, you purchased a stock at a price of $60.00 a share. Over the co

ID: 2714366 • Letter: C

Question

CH 10

Last year, you purchased a stock at a price of $60.00 a share. Over the course of the year, you received $2.90 in dividends and inflation averaged 3.4 percent. Today, you sold your shares for $65.60 a share. What is your approximate real rate of return on this investment?

17.6 percent

14.2 percent

12.7 percent

5.9 percent

10.8 percent

A stock had returns of 9 percent, –7 percent, 5 percent, and 14 percent over the past 4 years. What is the standard deviation of this stock for the past four years?

4.5 percent

A stock has returns of 7 percent, 13 percent, 25 percent, and 18 percent for the past 4 years. Based on this information, what is the 95 percent probability range for any one given year?

A stock had returns of 9 percent, –7 percent, 5 percent, and 14 percent over the past 4 years. What is the standard deviation of this stock for the past four years?

5.3 percent 15.5 percent 9.0 percent

4.5 percent

A stock has returns of 7 percent, 13 percent, 25 percent, and 18 percent for the past 4 years. Based on this information, what is the 95 percent probability range for any one given year?

35.5 to 22.6 percent 74.2 to 80.7 percent 17.8 to 21.0 percent 35.5 to 42.0 percent 16.1 to 22.6 percent

Explanation / Answer

1) Total dollar return = Dividend received + capital gain = 2.90 + (65.6-60) = 2.9+5.6 = 8.5

Nominal Return % = 8.5 / 60 = 14.2%

Real return = Nominal return - inflation = 14.2% - 3.4% = 10.8%

2) Enter the annual returns in an excel sheet and calculate standard deviation as following

=STDEV.S(A1:A4) = 9.0%

3) Enter the annual returns in an excel sheet and calculate mean and standard deviation as following

=AVERAGE(A1:A4) = 3.3%

=STDEV.S(A1:A4) = 19.4%

Range for 95% confidence interval can be calculated as Mean +- 2 * S.D

Lower limit = 3.3 % - 2*19.4% = -35.5%

Upper limit = 3.3 % + 2*19.4% = 42.0%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote