Titan Mining Corporation has 8.9 million shares of common stock outstanding and
ID: 2714374 • Letter: T
Question
Titan Mining Corporation has 8.9 million shares of common stock outstanding and 330,000 5 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $37 per share and has a beta of 1.45, and the bonds have 15 years to maturity and sell for 118 percent of par. The market risk premium is 7.7 percent, T-bills are yielding 4 percent, and Titan Mining’s tax rate is 40 percent.
a. What is the firm's market value capital structure? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 4 decimal places.
b. If Titan Mining is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm's typical project, what rate should the firm use to discount the project's cash flows?
Explanation / Answer
A.The market value of firm is value of equity + Value of debt.
Value of equity is 8.9 million × 37 = 329.3 million.
Value of debt is , 330,000 × 1180 = 389.4 million, i.e no.of bonds × market value
Value of firm is 329.3 million + 389.4 million = 718.7 million.
B.cost of equity is Rf + beta×risk premium = 4% + 1.45×7.7% = 15.165%
Cost of debt i.e yield is 3.452 %, post tax rate is 3.452%×0.6 = 2.07%
WACC is % equity × cost of equity + % debt × cost of debt = 15.165% × 45.82% + 2.07% × 54.18
= 6.95% + 1.12%= 8.07%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.