Suppose that you have a bond that is currently trading for 1,234.56, has just pa
ID: 2714699 • Letter: S
Question
Suppose that you have a bond that is currently trading for 1,234.56, has just paid its coupon, has a time-to-maturity of 14 years, pays semi-annual coupon payments of $35.50, and a face value of $1,000. This bond is unique in that the issuing firm has the right, but not obligation to call the bond in 10 years with a 14% call premium. What is this bond's yield-to-call that you would see reported in the financial press (i.e. not the effective yield)?
5.01%
5.16%
5.21%
5.38%
a.5.01%
b.5.16%
c.5.21%
d.5.38%
Explanation / Answer
Answer is B - 5.16%
Now here we know that Present value = 1234.56 , Future value = 1140 (1000 + 14% premium)
n= 20 ( 10 years x 2 since twice a year payment of coupon) , PMT = 35.50 (coupon rate)
now Use following format to calculate Yield in excel
=Rate ( n,PMT, -PV,FV) *2
= Rate (20,35.5,-1234.56,1140) *2
= 5.16%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.