An insurance company is obligated to pay out $12,000 one year from now and $9000
ID: 2714791 • Letter: A
Question
An insurance company is obligated to pay out $12,000 one year from now and $9000 two yeras from now. In order to immunize, the insurance company purchases a combination of two bonds show below to match the payment stream:
Bond 1: A 1 year 6% annual coupon bond with a 5% yield rate
Bond 2: A 2 year 8% annual coupon bond with a 9% yield rate
Bohth bonds have a 1000 par and redemption value.
Calculate the number of Bond 1 and Bond 2 needed to be purchased to meet the obligation.
Calculate the cost to the insurer of purchasing the necessary amounts of each bond for the cash flow matching.
Explanation / Answer
Answer:
To make this immunization successful we need to match up the cash flows exactly.
As $12000 is required in the first year by the insurance company so Bond-1 cash flows should be exactly equal to this amount.
First we need to know the current market value (MV) of this bond by using this formula:
For Bond-1
YTM = 5%
Annual coupon rate = 6%
FV = $1000
And n = 1
Therefore coupon = 6% x $1000 = $60 after a year
And at redemption $1000 will be received too.
So total cash inflow at the end of year + $60 = $1060
So number of bonds to be purchased = $12000/$1060 = 11.32 or 12 bonds.
For Bond-2
YTM = 9%
Annual coupon rate = 8%
FV = $1000
And n = 2
Therefore coupon = 6% x $1000 = $60 after a year
And $60 at the end of year 2
And at redemption $1000 will be received too.
So total cash inflow at the end of year>
So total cash inflow at the end of year two = $60(1+9%)1 + $1000 + $60
= $1125.4
So number of bonds to be purchased = $9000/$1125.4 = 7.99 or 8 bonds.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.