Suppose the returns on long-term corporate bonds and T-bills are normally distri
ID: 2714925 • Letter: S
Question
Suppose the returns on long-term corporate bonds and T-bills are normally distributed. Assume for a certain time period, long-term corporate bonds had an average return of 6.7% and a standard deviation of 10%. For the same period, T-bills had an average return of 5.2% and a standard deviation of 4.2%. Use the NORMDIST function in Excel® to answer the following questions:
Required:
(a)
What is the probability that in any given year, the return on long-term corporate bonds will be greater than 10 percent? Less than 0 percent? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Probability of return greater than 10 percent ____%
Probability of return less than 0 percent ____%
(b)
What is the probability that in any given year, the return on T-bills will be greater than 10 percent? Less than 0 percent? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Probability of T-bill return greater than 10 percent ____ %
Probability of T-bill return less than 0 percent ____%
(c)
In one year, the return on long-term corporate bonds was 5.3 percent. How likely is it that such a low return will recur at some point in the future? T-bills had a return of 11.72 percent in this same year. How likely is it that such a high return on T-bills will recur at some point in the future? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Probability of return on long-term corporate bonds less than –5.30 percent _____%
Probability of T-bill return greater than 11.72 percent _____%
Explanation / Answer
(a)
What is the probability that in any given year, the return on long-term corporate bonds will be greater than 10 percent? Less than 0 percent? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Probability of return greater than 10 percent
Z = (10%-6.7% )/10%
Z = 0.33
Probability of return = 1- normsdist(z)
Probability of return = 1-normsdist(0.33)
Probability of return = 37.07%
Probability of return less than 0 percent
Z = (0%-6.7% )/10%
Z = -0.67
Probability of return = normsdist(z)
Probability of return = normsdist(-0.67)
Probability of return = 25.14%
(b)What is the probability that in any given year, the return on T-bills will be greater than 10 percent? Less than 0 percent? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Probability of T-bill return greater than 10 percent
Z = (10%-5.2% )/4.2%
Z = 1.142857143
Probability of return = 1- normsdist(z)
Probability of return = 1-normsdist( 1.142857143)
Probability of return = 12.65%
Probability of T-bill return less than 0 percent
Z = (0%-5.2% )/4.2%
Z = -1.238095238
Probability of return = normsdist(z)
Probability of return = normsdist( -1.238095238)
Probability of return = 10.78%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.