Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given: SOLVE FOR The Red Blanks: Barberry, Inc., manufactures a product called F

ID: 2715205 • Letter: G

Question

Given:

SOLVE FOR The Red Blanks:

Barberry, Inc., manufactures a product called Fruta. The company uses a standard cost system and has established the following standards for one unit of Fruta: Standard Price or Rate 7.00 per pound$ $13.00 per hour 2.50 per hour Standard Standard Quantty 1.40 pounds 0.60 hours 0.60 hours Cost Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead S 9.80 7.80 1.50 19.10 During June, the company recorded this activity related to production of Fruta: a. The company produced 2,700 units during June. b.A total of 7,000 pounds of material were purchased at a cost of $44,800. c. There was no beginning inventory of materials, however, at the end of the month, 2,650 pounds of material remained in ending inventory. average of 130 hours at an average rate of $13.50 per hour manufacturing overhead costs during June totaled $3,000. d. The company employs 10 persons to work on the production of Fruta. During June, they worked an e. Variable manufacturing overhead is assigned to Fruta on the basis of direct labor-hours. Variable The company's management is anxious to determine the efficiency of Fruta production activities.

Explanation / Answer

Answer:

1(a) Standard quantity for Actual output= 2700*1.40

= 3780 pounds

Actual quantity consumed = Qty. purchased- closing balance

= 7000-2650

= 4350

Material Quantity Variance = (S.Q - A.Q)*Actual price

= (3780 - 4350)*6.40

= 3648 A

(b) Material price variance = (S.P. - A.P.)*S.Q

= (7 - 6.40)*3780

= 2268 F

2(a) Standard hours for actual output = 2700*0.60

= 1620 hours

Actual hours = 130*10

= 1300 hours

Labour Rate Variance= (S.R - A.R.)*S. hrs.

= (13 - 13.50)*1620

= 810 A

Labour efficiency variance= (S.hrs - A.hrs)A.R

= (1620 - 1300)*13.50

= 4320 F

3.(a) Actual overhead rate = 3000/1300

= 2.30

Variable overhead rate variance = (S.R - A.R)*S.hrs

= (2.50 - 2.30)*1620

= 324 F

Variable overhead efficiency variance = (1620 - 1300)*2.30

= 736 F

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote