Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Happy Cleaners needs a new steam finishing machine that costs $100,000. The comp

ID: 2715780 • Letter: H

Question

Happy Cleaners needs a new steam finishing machine that costs $100,000. The company is evaluating whether it should lease or purchase the machine. The equipment falls into the MACRS 3-year class, and it would be used for 3 years and then sold, because the firm plans to move to a new facility at that time. The estimated value of the equipment after 3 years is $30,000. A maintenance contract on the equipment would cost $3,000 per year, payable at the beginning of each year. Alternatively, the firm could lease the equipment for 3 years for a lease payment of $29,000 per year, payable at the beginning of each year. The lease would include maintenance. The firm is in the 20% tax bracket, and it could obtain a 3-year simple interest loan, interest payable at the end of the year, to purchase the equipment at a before-tax cost of 10%. (Note: MACRS rates for Years 1 to 4 are 0.3333, 0.4445, 0.1481, and 0.0741.)

Question4: Should Happy Cleaners buy or lease the machine?

a. Buy, the net advantage to leasing is $5,734
b. Lease, the net advantage to leasing is $5,734
c. Buy, the net advantage to leasing is $4,822
d. Lease, the net advantage to leasing is $4,822

Explanation / Answer

Cost of the machine =$100,000.

Estimated value of the machine after 3 years=$30,000.

Maintenance contract =$3,000 per year.

Cost of owing the equipment:

After tax cost of interest =10%*(1-0.20)

=8%.

Tax savings on account of depreciation is as follows:

Book value of the machine at the end of year 3 is $7,410 as determined from the above table.

Gain on sale of the machine=$30,000 - Book value of the machine $7,410.

=$22,590.

After tax cash inflow on sale of the machine =$30,000 -$22,590 *20%

=$25,482

Present value of the after tax inflows on sale of machine =$25,482 * 0.735029

=$20,228.43-----------(B)

Present value of maintenance cost =$3,000

cash outflow for maintenance after tax benefit =$3,000 *80%

=$2,400.

Present value of the maintenance cost = $2,400 *Present value annuity factor for 3 years with cash outflow at the beginning of the year

=$2,400 * 2.7832647

=$6,679.84. ----------------(C)

Principal repayment at the end of the 3 years =$100,000

Present value of principal repayment =$100,000*0.79383

=$79,383.22 ----------------(D)

Interest payment at the end of the period net of tax shield =$100000*10%*80%

=$8,000

Present value of interest payments over 3 year period = $8,000 *PVAF $8% for 3 years.

=$8,000 *2,57709

=$20616.78----------(E)

Net tax cash outflow on owing the equipment = D+E+C-B-A

=$70,306.11 rounded to $70,306------------- (X)

Cost of leasing the machine:

Lease payment every year =$29,000

After tax cost of lease =$29,000 *80%

=$23,200.

Present value of the lease payments over 3 years = $23,200 *2.783264746.

=$64,571.7421 rounded to $64,572.--------------(Y)

Benefit of leasing = X-Y =$70,306 -$64,572

=$5,734

Therefore answer is b. Lease, the net advantage to leasing is $5,734.

Year Depreciation rates Depreciation Book value after depreciation Tax savings on account of depreciation Discount factor @8% Present value 0 $100,000.00 1 1 0.3333 $33,330.00 $66,670.00 $6,666.00 0.925925926 $6,172.22 2 0.4445 $44,450.00 $22,220.00 $8,890.00 0.85733882 $7,621.74 3 0.1481 $14,810.00 $7,410.00 $2,962.00 0.793832241 $2,351.33 4 0.0741 0.735029853 Total(A) $16,145.30
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote