The contribution format income statement for Westex, Inc., for its most recent p
ID: 2716781 • Letter: T
Question
The contribution format income statement for Westex, Inc., for its most recent period is given below Total Sales Variable expenses Unit $1,000,000 $50.00 600,000 30.00 Contribution margin Fixed expenses 400,000 20.00 320,000 16.00 Net operating income Income taxes @ 40% 80,000 32,000 4.00 1.60 Net income $48,000 $ 2.40 The company had average operating assets of $491,000 during the period. Required: 1. Compute the company's return on investment (ROI) for the period using the ROl formula stated in terms of margin and turnover. (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) ROI For each of the following questions, indicate whether the margin and turnover will increase, decrease, or remain unchanged as a result of the events described, and then compute the new ROI figure. Consider each question separately, starting in each case from the original ROl computed in (1) above 2. The company achieves a cost savings of $10,000 per period by using less costly materials. (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) Margin Turnover ROl Effect (Click to select) (Click to select) (Click to select) 4 4 4Explanation / Answer
1)
Margin = Net Income / Sale
Margin = 48000/1000000
Margin = 4.8%
Turnover = Sale/Asset
Turnover = 1000000/491000
Turnover = 2.04
ROI = Margin*Turnover
ROI = 4.8*2.04
ROI = 9.79%
2)
Margin = Net Income / Sale
Margin = (48000+10000*(1-40%))/1000000
Margin = 5.4%
Margin is Increased
Turnover = Sale/Asset
Turnover = 1000000/491000
Turnover = 2.04
Turnover remain unchanged
ROI = Margin*Turnover
ROI = 5.4*2.04
ROI = 11.02%
ROI increased
3)
Margin = Net Income / Sale
Margin =48000/1000000
Margin = 4.8%
Margin remain unchanged
Turnover = Sale/Asset
Turnover = 1000000/(491000-96000)
Turnover = 2.53
Turnover increased
ROI = Margin*Turnover
ROI = 4.8*2.53
ROI = 12.14%
ROI increased
4)
Margin = Net Income / Sale
Margin = 48000/(1000000+200000)
Margin = 4%
Margin is decreased
Turnover = Sale/Asset
Turnover = 1200000/491000
Turnover = 2.44
Turnover increased
ROI = Margin*Turnover
ROI = 4*2.44
ROI = 9.76%
ROI remain unchanged
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.