Suppose today’s stock price of Book.com is $100. With probability 60% the price
ID: 2717124 • Letter: S
Question
Suppose today’s stock price of Book.com is $100. With probability 60% the price will rise to $130 in one year and with probability 40% it will fall to $80 in one year. A European put option with a strike price of $90 and a time to expiration of one year sells at $4.
(a) What is the one-year risk free rate implied by no-arbitrage (hint draw a binomial tree as we did in class)? (b) What would be the no-arbitrage risk free rate if with a probability of 50% the price increases and with a probability of 50% it decreases, keeping all other values constant? Explain!
Explanation / Answer
STOCK PRICE=$100
PROBABILITY OF INCREASING TO $130=60%
PROBABILITY OF DECREASING TO $80=40%
EXPECTED STOCK PRICE=$130*0.60+$80*0.40=$110
STRIKE PRICE=$90
PREMIUM RECEIVED=$4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.