Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tom Cruise Lines Inc. issued bonds five years ago at $1,000 per bond. These bond

ID: 2717826 • Letter: T

Question

Tom Cruise Lines Inc. issued bonds five years ago at $1,000 per bond. These bonds had a 20-year life when issued and the annual interest payment was then 13 percent. This return was in line with the required returns by bondholders at that point as described below:      

Real rate of return 4 %   

Inflation premium 5   

Risk premium 4         

Total return 13 %   

Assume that five years later the inflation premium is only 3 percent and is appropriately reflected in the required return (or yield to maturity) of the bonds. The bonds have 15 years remaining until maturity.

Compute the new price of the bond. New price of the bond $

Explanation / Answer

New YTM =

Real rate of return+

Inflation premium +

Risk premium = 4+3+4 = 11%

K = N          
BOND PRICE= [(Coupon)/(1 + YTM)^k]     +   Par value/(1 + YTM)^N
k=1

K = 15   
BOND PRICE= [(13*1000/100)/(1 + 11/100)^k]     +   1000/(1 + 11/100)^15
k=1

  = 1143.817

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote