3. Okie Industries purchased a CNC machine 5 years ago for $125,000. It is being
ID: 2717945 • Letter: 3
Question
3. Okie Industries purchased a CNC machine 5 years ago for $125,000. It is being depreciated on a straight-line basis over 15 years to an estimated salvage value of $0. It could be sold now for $50,000. The firm is considering selling if and purchasing a new one. The new CNC machine would cost $208,750 installed and would be depreciated straight-line over 10 years to an estimated $0 salvage value. The firm’s marginal tax rate is 40%. Determine the net investment if the old machine is sold and the new one purchased
Explanation / Answer
Book value before 5 years = $125000
Depreciation so far = $125000 x 5 / 15 = $41666.67
Book Value after 5 years = $125000 – $41666.67 = $83333.33
Profit & Loss on sale = $50000 - $83333.33 = - $33333.33
New investment made = $208750
Net investment = $208750 – $50000 = $158750
Note:
No treatment of tax because here is a loss on sale.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.