Computer stocks currently provide an expected rate of return of 24%. MBI, a larg
ID: 2718184 • Letter: C
Question
Computer stocks currently provide an expected rate of return of 24%. MBI, a large computer company, will pay a year-end dividend of $3.60 per share. If the stock is selling at $66 per share, what must be the market's expectation of the growth rate of MBI dividends? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) If dividend growth forecasts for MBI are revised downward to 11 % per year, what will happen to the price of MBI stock? What (qualitatively) will happen to the company's price-earnings ratio?Explanation / Answer
P=D/k-g
Where: P=security's price; D=dividend payout ratio; k=required rate of return (derived from the capital asset pricing model; g=dividends' expected growth rate.
a)
Here P = $66 and D = $3.6 and g is the growth rate to be calculated when k is 24%
$66 = $3.6/(0.24-g)
0.24-g = $3.6/$66
g = 0.24 - 0.545 = 0.18545 = 18.545%
b-1) if g = 11% then P = $3.6/(0.24-0.11)
Price = $27.692
b-2) Price earnings ratio = price per share / earnings per share.
Hence the growth rate is dropping from 18.5% to 11%, the market price of the share is dropping from $66 to $27 hence qualitatively price-earnings ratio will fall considering constant earnings per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.