Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2718367 • Letter: D
Question
Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 14,000 shares of stock and $100,000 in debt. Plan II would result in 8,000 shares of stock and $200,000 in debt. The interest rate on the debt is 6 percent.
Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $80,000. The all-equity plan would result in 20,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
In part (a), what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II?
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what is the EPS of the firm? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, when will EPS be identical for Plans I and II?
Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 14,000 shares of stock and $100,000 in debt. Plan II would result in 8,000 shares of stock and $200,000 in debt. The interest rate on the debt is 6 percent.
Explanation / Answer
a) EPS in plan I = 74000/14000 = 5.29 per share
Plan II = 68000/8000 = 8.5 per share
All equity = 80000/20000 = 4 per share
b) Break even level of EBIT
Plan I and All equity = 20000 * 5.29, EBIT = 105800
Plan II and all equity = 20000 * 8.5 = 170000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.