A company is building a fuel efficient power plant which will generate its first
ID: 2718402 • Letter: A
Question
A company is building a fuel efficient power plant which will generate its first annual cash flow of $18m exactly 4 years from today. As it ages, the volume it produces will remain constant but competing new technologies will drive prices down further. Hence the cash flows it creates will decline by 1% per year. Exactly 45 years from today, this plant will be scrapped, and the Environmental Protection Agency will require $30m expenditures to dismantle and clean it up. The plant’s OCC is 8%. What is the highest price that a buyer should consider paying for it?
Explanation / Answer
Horizon Value at year 3 = PV of future cash flow
Horizon Value at year 3 = D4/(Re+g) * (1- (1-g)^n/(1+r)^n)) - Dismantle cost/(1+re)^n
Horizon Value at year 3 = 18/(8%+1%)*(1-(1-1%)^(45-3)/(1+8%)^(45-3)) - 30/(1+8%)^(45-3)
Horizon Value at year 3 = $ 193.64107582
Horizon Value at year 3 = $ 193,641,075.82
Highest price that a buyer should consider paying for it = Horizon Value at year 3/(1+r)^3
Highest price that a buyer should consider paying for it = 193,641,075.82/(1+8%)^3
Highest price that a buyer should consider paying for it = $ 153,718,529.17
Answer
Highest price that a buyer should consider paying for it = $ 153,718,529.17
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.