You are bullish on Telecom stock. The current market price is $48 per share, and
ID: 2718574 • Letter: Y
Question
You are bullish on Telecom stock. The current market price is $48 per share, and you have $9,600 of your own to invest. You borrow an additional $9,600 from your broker at an interest rate of 3.0% per year and invest $19,200 in the stock.
a. What will be your rate of return if the price of Telecom stock goes up by 5% during the next year? (Ignore the expected dividend.) (Round your answer to 2 decimal places.)
Rate of return %
b. How far does the price of Telecom stock have to fall for you to get a margin call if the maintenance margin is 30%? Assume the price fall happens immediately. (Round your answer to 2 decimal places.)
Stock price falls below $
Explanation / Answer
a) Price realised at the end of the year = 19200 *1.05 = 20,160
Less: debt servicing = 9600 * 1.03 = 9,888
Balance = 10,272
Rate of Return = (10,272/9600) * 1 = 0.07 = 7%
b) Maintenence Margin = 19200*0.3 = 5760
Maximum fall without getting a call for margin = 5760/400 = 14.4 $ per share = 14.4/48 = 30%
So, the prices have to fall by more than 30%, to get a margin call.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.