Berta Industries stock has a beta of 1.20. The company just paid a dividend of $
ID: 2719012 • Letter: B
Question
Berta Industries stock has a beta of 1.20. The company just paid a dividend of $0.50, and the dividends are expected to grow at 6 percent. The expected return on the market is 11 percent, and Treasury bills are yielding 5.6 percent. The most recent stock price for Berta is $73.
Calculate the cost of equity using the DCF method. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Calculate the cost of equity using the SML method. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Berta Industries stock has a beta of 1.20. The company just paid a dividend of $0.50, and the dividends are expected to grow at 6 percent. The expected return on the market is 11 percent, and Treasury bills are yielding 5.6 percent. The most recent stock price for Berta is $73.
Explanation / Answer
a)Cost of equity = D0(1+g)/current price +g
= .50(1+.06) / 73 + .06
= .53 / 73 + .06
= .00726 + .06
= .0673 or 6.73%
b)Cost of equity = Rf + [Beta * (Rm-Rf)
= 5.6 + [1.20 (11-5.6)]
= 5.6 + [1.20* 5.4]
= 5.60 + 6.48
= 12.08%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.