Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows show
ID: 2719188 • Letter: S
Question
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 11 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for your company are 3.0 and 3.5 years, respectively.
Use the PI decision rule to evaluate this project
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 11 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for your company are 3.0 and 3.5 years, respectively.
Explanation / Answer
present value of cash flow = (CF1 *PVF@11%,1)+(CF2*PVF@11%,2).....(CF3*PVF@11$,5)
= (66500 * .90090)+(84700*.81162)+(141700*.73119)+(122700*.65873)+(81900*.59345)
= 59909.85+ 68744.21+ 103609.62+ 80826.17+ 48603.56
= 361693.41
PI =PResent value /Initial investment
= 361693.41 / 352000
= 1.0275
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.