We are evaluating a project that costs $1,675,000, has a six-year life, and has
ID: 2719264 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $1,675,000, has a six-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 91,000 units per year. Price per unit is $35.95, variable cost per unit is $21.40, and fixed costs are $775,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a return of 11 percent on this project.
Suppose the projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within ±10 percent. Calculate the best-case and worst-case NPV figures. (Do not round intermediate calculations.Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
We are evaluating a project that costs $1,675,000, has a six-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 91,000 units per year. Price per unit is $35.95, variable cost per unit is $21.40, and fixed costs are $775,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a return of 11 percent on this project.
Explanation / Answer
OCFbase = [(P – v)Q – FC](1 – TC) + Depreciation(TC)
OCFbase = [($35.95 – 21.40)(91,000) – $775,000](.65) + .35($1,675,000/6)
OCFbase = $454,590.83
Now we can calculate the NPV using our base-case projections. There is no salvage value or NWC, so the NPV is:
NPVbase = –$1,675,000 + $454,590.83(PVIFA11%,6)
NPVbase = $248,163.73
Form an income statement then extract the numbers from income statement for the base case:
Sales= 91,000× $35.91= $3,271,450.00
Depreciation= $1,675,000/6 = $279,166.67
VC= 91,000× $21.40= $1,947,400.00
FC=$775,000
OCF= $ 269,883.33+$ 279,166.67- $ 94,459.17= $454,590.83
With the PVA annuity factor of 6 years NPV becomes
NPV= -1,675,000+ 454,590.83×4.2305= $248,163.73
OCFbest = [(P – v)Q – FC](1 – TC) + Depreciation(TC)
OCFbest = [($35.95 – 21.40)(1001,00) – $775,000](.65) + .35($1,675,000/6)
OCFbest = $5,40,654
Sales=91000+9100=1,00,100
With the PVA annuity factor of 6 years NPV becomes
NPV= -1,675,000+ 5,40,654×4.2305= $612236
So, the change in NPV for every unit change in sales is:
DNPV/DS = [($248,163.73 – 612236)]/(100100 – 91,000)
DNPV/DS = +$27.27
OCFworset = [(P – v)Q – FC](1 – TC) + Depreciation(TC)
OCFworse = [($35.95 – 21.40)(81900) – $775,000](.65) + .35($1,675,000/6)
OCFworse = $368527.58
With the PVA annuity factor of 6 years NPV becomes
NPV= -1,675,000+ 368527.58×4.2305= $115944
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.