A public issue of $10 million face value of 10-year debt. The interest rate on t
ID: 2719398 • Letter: A
Question
A public issue of $10 million face value of 10-year debt. The interest rate on the debt would be 10.5%, and the debt would be issued at face value. The underwriting spread would be 1.9%, and other expenses would be $78,000.
A private placement of $10 million face value of 10-year debt. The interest rate on the private placement would be 11.0%, but the total issuing expenses would be only $34,000.
Calculate the net proceeds of the public issue. (Enter your answer in dollars not in millions.)
Calculate the net proceeds of the private placement. (Enter your answer in dollars not in millions. Round your answer to nearest whole dollar amount.)
You need to choose between the following types of issues:Explanation / Answer
Net proceeds of public issue = 10000000 * ( 1- 1.9%) - 78000 = 9732000
Net proceeds of private placement = 10000000 - 34000 = 9966000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.