You pure hase a Treasury-bond futures contract with an initial margin requiremen
ID: 2719601 • Letter: Y
Question
You pure hase a Treasury-bond futures contract with an initial margin requirement of 15% and a futures price of $114.050. The contract is traded on a $100.000 underlying par value bond. If the futures price falls to $106.200. what will be the percentage loss on your position? (Input the value as positive value. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Total percentage loss % A corporation has issued a $22 million issue of floating-rate bonds on which it pays an interest rate 1.2% over the LIBOR rate. The bonds are selling at par value. The firm is worried that rates are about to rise, and it would like to lock in a fixed interest rate on its borrowings. The firm sees that dealers in the swap market are offering swaps of LIBOR for 6%. A swap arrangement converts the firm's borrowings to a synthetic fixed-rate loan. What interest rate will it pay on that synthetic fixed-rate loan? (Round your answer to 1 decimal place)Explanation / Answer
8)Percentage Loss on our Position = (114,050-106,200)/(114,050*15%) * 100
= 7850/17108 * 100
= 45.89%
9)Previous Interest Rate without Swap = Libor + 1.2%
Libor can be exchanged with 6% fixed interest rate
So new interest rate after swap = 6 + 1.2 = 7.2%
8)Percentage Loss on our Position = (114,050-106,200)/(114,050*15%) * 100
= 7850/17108 * 100
= 45.89%
9)Previous Interest Rate without Swap = Libor + 1.2%
Libor can be exchanged with 6% fixed interest rate
So new interest rate after swap = 6 + 1.2 = 7.2%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.