The metropolitan transit authority (mta) has just opened a new subway line (the
ID: 2719765 • Letter: T
Question
The metropolitan transit authority (mta) has just opened a new subway line (the orange line) in its underground transportation network. The orange line had a capital investment of $20 million, expected operating and maintenance expenses are $3 million per year, and the final salvage value at the end of a 40 year life is negligible. if the revenue generated by each customer is $3, how many customers per day will be required before the orange line can break even? The mta's hurdle (interest) rate is 5% compounded annually. assume there are 365 days in a year.
Explanation / Answer
Annual Cash Inflow Required = capital investment/ ((1-(1+ r)^-n)/r) + operating and maintenance expenses
Annual Cash Inflow Required =20,000,000/((1-(1+5%)^-40)/5%) + 3000000
Annual Cash Inflow Required = $ 4,165,563.22
No of Customer per Day required before the orange line can break even = Annual Cash Inflow Required/ revenue generated by each customer
No of Customer per Day required before the orange line can break even = 4,165,563.22/3
No of Customer per Day required before the orange line can break even = 1,388,521.07
Answer
No of Customer per Day required before the orange line can break even = 1,388,521.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.