You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company\
ID: 2720515 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company's tax rate is 35 percent. 9,000 7 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 20 years to maturity, selling for 106 percent of par; the bonds make semiannual payments. 420,000 shares outstanding, selling for $60 per share; the beta is 1.03. 20,000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currently selling for $80 per share. 9 percent market risk premium and 5 percent risk-free rate. What is the company's WACC?Explanation / Answer
WACC =Wd * Kd + Wp * Kp + We * Ke
Wd = weight of debt
Wp = weight of preferred stock
We = Weight of equity
Weights shall be calculated on the basis of Market Value
Market Value of Debt = 9000 * 1000 * 106% = $9540000
Market Value of Preferred Stock = 20000 * 80 = $1600000
Market Value of Equity = 420000 * 60 = $25200000
Total Market Value = $36340000
Kd = 7% (1-.35) = 4.55%
Kp = 4%
Ke = Risk free rate + Beta * MArket Risk Premium = 5% + 1.03 * 9% = 14.27%
WACC = 4.55% * 954 / 3634 + 4% * 160 / 3634 + 14.27% * 2520 / 3634
= 1.1944689% + .1761145% + 9.895542%
= 11.27%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.