Earth’s Best Company has sales of $200,000, Cost of Goods Sold of 100,000, a net
ID: 2720617 • Letter: E
Question
Earth’s Best Company has sales of $200,000, Cost of Goods Sold of 100,000, a net income of $15,000, and the following balance sheet:
Cash $ 10,000 Accounts payable $ 30,000
Receivables 50,000 Other current liabilities 20,000
Inventories 150,000 Long-term debt 50,000
Net fixed assets 90,000 Common equity 200,000
Total assets $300,000 Total liabilities and equity $300,000
Calculate the firm’s Quick Ratio?
A. 1.67
B. 0.33
C. 1.2
D. 0.83
Explanation / Answer
Quick Ratio = Liquid Assets / Current Liabilities
Liquid Assets(current assets other than inventory) = $10000 + $50000 = $60000
Current Liabilities = $30000 + $20000 = $50000
Quick Ratio = 60000 / 50000 = 1.2
C option is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.