Jiminy\'s Cricket Farm issued a 10-year, 8 percent semiannual bond 3 years ago.
ID: 2720898 • Letter: J
Question
Jiminy's Cricket Farm issued a 10-year, 8 percent semiannual bond 3 years ago. The bond currently sells for 96 percent of its face value. The company's tax rate is 35 percent. Suppose the book value of the debt issue is $50 million. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 10 years left to maturity; the book value of this issue is $30 million, and the bonds sell for 55 percent of par. What is the company's total book value of debt? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1, 234,567.) Total book value $ What is the company's total market value of debt? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1, 234,567.) Total market value $ What is your best estimate of the aftertax cost of debt? (Round your answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) Cost of debt___________%Explanation / Answer
What is the total book value of debt?
Book Value of Debt
= $50,000,000 + 30,000,000
= $80,000,000
What is the total market value of debt?
Market Value of Debt
= 0.96($50,000,000) + .55($30,000,000)
= $ 48,000,000 + $16,500,000
= $ 64,500,000
What is the after tax cost of debt?
PO= Current Price = $1000 x 96%= $960
Coupon Amount= 1,000 x 8% x 6/12=$40
No of years left= 10-3 = 7 years = ie 14 periods
P0 = $960 = $40(PVIFAR%,14) + $1,000(PVIFR%,14)
R = 4.385
YTM per Year= 4.385 x 2= 8.87
YTM = 8.87%
RD = 8.77(1 – 0.35)
RD= 8.77 x 0.65
RD = 0.5700, or 5.70%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.