Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following table gives abbreviated balance sheets and income statements for E

ID: 2720923 • Letter: T

Question

The following table gives abbreviated balance sheets and income statements for Estée Lauder Companies.

At the end of fiscal 2011 Estée Lauder had 206 million shares outstanding21 with a share price of $51.0. The company’s weighted-average cost of capital was about 11%.

a) Calculate the market value added. (Enter your answer in millions. Round your answer to 2 decimal places.)

b) Calculate the market-to-book ratio. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

c) Calculate the economic value added. (Do not round intermediate calculations. Enter your answers in millions rounded to 1 decimal place.)

d) Calculate the return on capital. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

At the end of fiscal 2011 Estée Lauder had 206 million shares outstanding21 with a share price of $51.0. The company’s weighted-average cost of capital was about 11%.

a) Calculate the market value added. (Enter your answer in millions. Round your answer to 2 decimal places.)

b) Calculate the market-to-book ratio. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

c) Calculate the economic value added. (Do not round intermediate calculations. Enter your answers in millions rounded to 1 decimal place.)

d) Calculate the return on capital. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

(a) Market value added (MVA) = Market value (MV) of equity - Book value (BV) of equity

MV of equity = (Current stock price x Number of common stock)

= ($51 x 206 million) = $10,506 million

MVA = $(10,506 - 2,728) million

= $7,778.00 million

(b) Market-to-Book ratio = MV of equity / BV of equity = $10,506 million / $2,728 million = 3.85

Tax rate = $333 million / $992 million = 0.34

(c) Economic value added (EVA) ($M) = [EBIT x (1 - Tax rate)] - [(Long run debt + BV of equity) x Cost of capital]

= [1,067 x (1 - 0.34)] - [(1,091 + 2,728) x 0.11] = (1,067 x 0.66) - (3,819 x 0.11) = 704.22 - 420.09

= 284.1

(d) Return on capital = Net income / (Long run debt + BV of equity) = $659 million / $3,819 million = 0.1726

= 17.26%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote