Home Security Systems is analyzing the purchase of manufacturing equipment that
ID: 2721049 • Letter: H
Question
Home Security Systems is analyzing the purchase of manufacturing equipment that will cost $66,000. The annual cash inflows for the next three years will be: Year Cash Flow 1 $ 33,000 2 31,000 3 26,000 Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the financial calculator method. a. Determine the internal rate of return. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Internal rate of return % b. With a cost of capital of 15 percent, should the equipment be purchased? Yes No
Explanation / Answer
NPV= {Period Cash Flow / (1+R)^T} - Initial Investment
= 33000 + 31000 + 26000 - 66000
(1+.15)1 (1+.15)2 (1 + .15)3
= 28695 + 23440 + 17095 - 66000
= 69230 – 66000
= 3230
We should purchase the equipment since our NPV is positive.
IRR % = Year Cashflow 0 -66000 1 33000 2 31000 3 26000 IRR % =IRR(H8:H11)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.