The Lake Nocee Department Store has an opportunity to purchase a special shipmen
ID: 2721099 • Letter: T
Question
The Lake Nocee Department Store has an opportunity to purchase a special shipment of X-mas tableware at $28 a set. These sets of tableware are to be sold for $35 as a special promotion during the store’s 40th anniversary sale. Nocee must purchase the items in units of a dozen sets. Tableware is not part of the store’s normal product lines, so if items are not sold during the X-mas cum 40th anniversary, they will be sold in the Bargain Basement for $22.20 per set. A sales consultant has estimated the following distribution of demand.
Demand (dozens) Probability
4 or less 0
5 0.10
6 0.15
7 0.25
8 0.20
9 0.15
10 0.10
11 0.05
12 0
Determine the optimal order quantity for Nocee regarding this item.
Explanation / Answer
Answer : optimal order quantity for Nocee = 8 dozec
Working notes for the above answer is as under
Co =$ 28-$ 22.20
=$5.80
Cu =$ 35-$28
=$ 7
P(d)*= Co /Cu+Co
=$ 5.80/$ 7+$5.8
=0.45
By referring to the cumulative probability column in Table it found the largest quantity with P(D) = 0.45 was 8, so he ordered 8 dozen sets of tableware.
Demand (D) (Dozens) Probability of Demand [P(d)] (Probability demand will equal this level) Cumulative Probabilityof Demand [P(D)] (Probability demand will equal or exceed this level 4 or less 0 1 5 0.1 1 6 0.15 0.9 7 0.25 0.75 8 0.2 0.5 9 0.15 0.3 10 0.1 0.15 11 0.05 0.05 12 0 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.