Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in
ID: 2721391 • Letter: C
Question
Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 8,700 shares of stock and $399,000 in debt. Plan II would result in 12,500 shares of stock and $239,400 in debt. The interest rate on the debt is 11 percent. The all-equity plan would result in 18,200 shares of stock outstanding. Ignore taxes for this problem.
Required: (a) What is the price per share of equity under Plan I?
Price per share ___
(b) What is the price per share of equity under Plan II?
Price per share ____
Explanation / Answer
Let the price per share be x.
a) In plan I, 8700x + 399000 = 18200x
9600x = 399000
x = $42
Price per share under Plan I = $42
b) In plan II, 12500x + 239400 = 18200x
5700x = 239400
x = $42
Price per share under Plan II = $42
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.