Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago.
ID: 2721448 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
Required:
If the company has a $45.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Explanation / Answer
Number of zero coupon bond = 142,000
Par value of bond = $1,000
YTM of bond = 7.2%
Current yield = 8.3%
Number of year remains in maturity = 23 year
Present market value of bond is calculated below:
Markey value of bond = $1,000 / (1 + 8.3%) ^23
= $1,000 / 6.2583
= $159.79
Total market value of debt = 142,000 × $159.79
= $22,689,965.84
Total market value of bond is $22,689,965.84
Total market value of Equity is $45,700,000
Weight of debt in capital structure = $22,689,965.84 / (26,689,965.84 + $45,700,000)
= 33.18%
Hence, weight of debt in capital structure is 33.18%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.