Analysis of past monthly movements in IBM\'s stock price produces the following
ID: 2721600 • Letter: A
Question
Analysis of past monthly movements in IBM's stock price produces the following estimates: = 2.5% and = 1.6. If the market index subsequently rises by 12% in one month and IBM's stock price increases by 20%, what is the abnormal change in IBM's stock price?
(a).
Assume a book value per share of $10 and a price per share of $24, what is the market capitalization of a firm with 2,000,000 outstanding shares?
(b).
Assume a book value per share of $5 and a price per share of $12. What is the market value added of a firm with 2,000,000 outstanding shares?
(a).
Assume a book value per share of $10 and a price per share of $24, what is the market capitalization of a firm with 2,000,000 outstanding shares?
Explanation / Answer
a.
Price per share = $24
Number of share outstanding = 2,000,000
Market capitalization = Price per share × number of share outstanding
= $24 × 2,000,000
= $48,000,000
Hence, Market capitalization is $48,000,000.
b.
Price per share = $12
Number of share outstanding = 2,000,000
Market capitalization = Price per share × number of share outstanding
= $12 × 2,000,000
= $24,000,000
Hence, Market capitalization is $24,000,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.