15) An investor purchases a stock for $48 and a put for $.40 with a strike price
ID: 2721862 • Letter: 1
Question
15) An investor purchases a stock for $48 and a put for $.40 with a strike price of $42. The investor sells a call for $.40 with a strike price of $55. What is the maximum profit and loss for this position? (Loss amount should be indicated by a minus sign.)
15) An investor purchases a stock for $48 and a put for $.40 with a strike price of $42. The investor sells a call for $.40 with a strike price of $55. What is the maximum profit and loss for this position? (Loss amount should be indicated by a minus sign.)
Explanation / Answer
The investor has stopped its loss by a taking put option and limit its profit by writing a call option. This type of strategy is known as collar option. In this strategy maximum profit and maximum loss is as follows:
Maximum Profit = 55 - 48 + 0.4 - 0.4 = $7
Maximum Loss = 48 - 42 + 0.4 - 0.4 = $6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.