Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Blue water designs is preparing a bond offering with a 7% coupon rate and a face

ID: 2722042 • Letter: B

Question

Blue water designs is preparing a bond offering with a 7% coupon rate and a face value of $1000. The bonds will be repaid in 5 years. The company plans to issue the bonds at par value me pay interest semi annually. Given a discount rate of 6%, what should the price of this bond be? Please give a simple solution with steps, thanks! Blue water designs is preparing a bond offering with a 7% coupon rate and a face value of $1000. The bonds will be repaid in 5 years. The company plans to issue the bonds at par value me pay interest semi annually. Given a discount rate of 6%, what should the price of this bond be? Please give a simple solution with steps, thanks!

Explanation / Answer

Bond Value = C/2 {[1-(1+(YTM/2))-2t/(YTM/2)] + [F / (1+ (YTM/2))2t]

B0 = ?
C = $1,000 x 7% = $70
F = $1,000
YTM = 6% (Discount Rate)
t = 5

Price of bond = $70/2 {[1-(1+(YTM/2))-10/(YTM/2)] + [$1,000 / (1+ (YTM/2))10] = $1,074

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote