A company has a beginning inventory of $40,000 and purchases during the year of
ID: 2722110 • Letter: A
Question
A company has a beginning inventory of $40,000 and purchases during the year of $110,000. The beginning inventory consisted of 3,000 units and 7,000 units were purchased during the year. The company has 4.000 units left at year-end. Under average-cost, what is Cost of Goods Sold? $60,000 $90,000 $110,000 $150,000 My answer is $ Thelen's inventory records show the following data at January 31: At January 31.210 units are still on hand. What Is the cost of the ending inventory at January 31 if Thelen uses the LIFO method? $1,680 $1,900 $2,210 $3,000 My answer is $ Given the following data, what is Cost of Goods Sold as determined by the FIFO method $1,400 $1,460 $1,724 $2,240 My answer is $. Under U.S. GAAP, inventories are reported on the balance sheet at: historical cost only. current replacement cost only. net realizable value only. A and B. balance sheet at: B and CExplanation / Answer
Average Invesntory
would be
First calculat the weighted average price per unit = Total cost of units /No.of units
=(40,000+11000)/(3000+7000)
=150,000/10000
= $ 15 per unit is the average cost per units
Now unts sold 10000-4000=6000 Units
Total cost would be =6000*15 = $90000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.