Suppose you bought a 13 percent coupon bond one year ago for $1,050. The bond se
ID: 2723327 • Letter: S
Question
Suppose you bought a 13 percent coupon bond one year ago for $1,050. The bond sells for $1,085 today. Requirement 1: Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year? $_______________________________________ Requirement 2: What was your total nominal rate of return on this investment over the past year? _____________________________% Requirement 3: If the inflation rate last year was 9 percent, what was your total real rate of return on this investment? (Do not round intermediate calculations.) __________________________________%
Explanation / Answer
Coupan payment=1000*13%=130
Price increase=1085-1050=35
Requirement 1 130+35=165
Requirement 2
165/1050=15.71%
Requirement 3
Real rate of return =15.71%-9%=6.71%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.