Early last year you purchased 500 shares of Mrs. Davis Cookie Company. Inc. (Sto
ID: 2723847 • Letter: E
Question
Early last year you purchased 500 shares of Mrs. Davis Cookie Company. Inc. (Stock symbol CC). You paid S62 per share. The current stock price is $85 per share. You do not want to sell your stock but you want to protect all of your unrealized gain ($23). You believe that the stock may continue to rise by another 4% - 5% and you want your portfolio to benefit from any such price gains. The following options (puts and call) with July expirations are available. Devise a strategy using options from the above table that is appropriate, given your parameters. Provide a drawing/graph that depicts that strategy. B-From the table above, calculate the intrinsic value and the time value of the following options: 82.5 Call 85 Call 87.5 Call 82.5 Put 92.5 PutExplanation / Answer
Intrinsic value = max ( Stock price – strike price , 0)
Time value = option premium – intrinsic value
Part a) 82.50 call
Intrinsic value = 85-82.50
= 2.50
Time value = 5.75-2.50
=3.25
Part b) 85 call
Intrinsic value = 85-85
= 0
Time value = 4-0
=4
Part c) 87.50 call
Intrinsic value = max( 85-87.50,0)
= 0
Time value = 2.45-0
=2.45
Part d) 85 put
Intrinsic value = max (82.50 – 85, 0)
= 0
Time value = 1.05 -0
=1.05
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.