The Thomlin Company forecasts that total overhead for the current year will be $
ID: 2724617 • Letter: T
Question
The Thomlin Company forecasts that total overhead for the current year will be $15,000,000 with 300,000 total machine hours. Year to date, the actual overhead is $16,000,000 and the actual machine hours are 330,000 hours. If the Thomlin Company uses a predetermined overhead rate based on machine hours for applying overhead, as of this point in time (year to date), the overhead is
$1,000,000 over applied
$1,000,000 under applied
$500,000 over applied
$500,000 under applied
$1,000,000 over applied
$1,000,000 under applied
$500,000 over applied
$500,000 under applied
Explanation / Answer
Answer=$500,000 over applied
Predetermined overhead rate based on machine hours=15,000,000/300,000= $50 per machine hour
Overhead based on actual machine hours of 330,000 hours= 330000*50=$16500000
Actual Overhead =$16,000,000
Over applied overhead=$16500000-$16,000,000=$500000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.