You can purchase a T-bill that is 65 days from maturity for $18,465. The T-bill
ID: 2725049 • Letter: Y
Question
You can purchase a T-bill that is 65 days from maturity for $18,465. The T-bill has a face value of $18,500.
Calculate the T-bill’s quoted yield. (Use 360 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Calculate the T-bill’s bond equivalent yield. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Calculate the T-bill’s EAR. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
a.Calculate the T-bill’s quoted yield. (Use 360 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Explanation / Answer
Calculate the T-bill’s quoted yield.
Quoted yield = D/F * 365/t
Where: D = dollar discount from face value, F = face value,
T = days until maturity, 360 = days in a year
Here D= 35(18500-18465)
F= 18500, T= 65 days
Quoted yield= (35/18500)*(360/65)
Quoted yield=1.048%
Calculate the T-bill’s bond equivalent yield.
bond equivalent yield= ((Par Value – Purchase Price) / Purchase Price) * (365 / Days to Maturity)
=((18500-18465)/18465)*(365/65)
bond equivalent yield=1.064%
Calculate the T-bill’s EAR.
EAR= (1+ bond equivalent yield/n)^n-1
where n = number of compounding periods per year.
=(1+0.010644/(365/65)^(365/65)-1
=(1+0.010644*65/365)^(365/65)-1
EAR=1.069%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.