The Rivoli Company has no debt outstanding, and its financial position is given
ID: 2725188 • Letter: T
Question
The Rivoli Company has no debt outstanding, and its financial position is given by the following data:
Assets (Market value = book value) $3,000,000
EBIT $500,000
Cost of equity, rs 10%
Stock price, Po $15
Shares outstanding, no 200,000
Tax rate, T (federal-plus-state) 40%
The firm is considering selling bonds and simultaneously repurchasing some of its stock. If it moves to a capital structure with 40% debt based on market values, its cost of equity, rs, will increase to 11% to reflect the increased risk. Bonds can be sold at a cost, rd, of 8%. Rivoli is a no-growth firm. Hence, all its earnings are paid out as dividends. Earnings are expected to be constant over time.
a.What would be the price of Rivoli's stock? Round your answer to the nearest cent.
b. What happens to the firm's earnings per share after the recapitalization? Round your answer to the nearest cent. The Firm increased its EPS by how much?? Round to nearest cent.
Explanation / Answer
a.Total assets = 3,000,000
Amount of debt to be raised = 40% of 3,000,000 = 1,200,000
So total number of shares to be repurhased = 1,200,000/15 = 80,000
So total number of shares left = 200,000 - 80,000 = 120,000
Now EBIT = 500,000
Interest of 8% on 1,200,000 = 96,000
EBT = 500000-96000 = 404,000
Hence Net Income = 404,000*(1-0.4) = 242,400
Dividends = 242,400/120,000 = $2.02/share
Now the share price = Dividend/ Rate of return
Rate of return = 0.4 * 8*(1-0.4) + 0.6 * 11 = 8.52%
Hence new stock price = 2.02/0.0852 = $23.71
b. The earnings per share (EPS) now = $2.02/share
Old EPS = 500000*(1-04)/200,000 = $1.5/share
Hence EPS icnreased by 2.02-1.5 = $0.52/share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.