During 2009, Raines Umbrella Corp. had sales of $744,000. Cost of goods sold, ad
ID: 2725322 • Letter: D
Question
During 2009, Raines Umbrella Corp. had sales of $744,000. Cost of goods sold, administrative and selling expenses, and depreciation expenses were $567,000, $91,000, and $128,000, respectively. In addition, the company had an interest expense of $97,000 and a tax rate of 35 percent. (Ignore any tax loss carryback or carryforward provisions.) Assume Raines Umbrella Corp. paid out $24,000 in cash dividends. If spending on net fixed assets and net working capital was zero, and if no new stock was issued during the year, what is the firm's net new long-term debt?
Explanation / Answer
For Raines Umbrella Corp, we have
Sales $744,000
Less: Cost of Goods Sold $ 567,000
Administrative and Selling Expense $ 91,000
Depreciation Expense $128,000
EBIT = - $ 42,000
Interest expenses $ 97,000
Taxable Income - $139,000
Tax (35%) = 0
Net loss - $139,000
Operating Cash Flow = EBIT + Depreciation - Tax
-$42,000 + $128,000 - Tax = $86,000
Suppose Raines Umbrella Corp. paid out $24,000 in cash dividends.
If spending on net fixed assets and net working capital was zero, and if no new stock was issued during the year and firm is paying dividends if its net income is negative, in that case
Cash flow to stockholders = Dividends – Net new equity
$24,000 - 0 = $24,000
Cash flow to creditors = Cash flow from assets – Cash flow to stockholders
$86,000 - $ 24,000 = $62,000
Net new Long-term debt = Interest - Cash Flow to Creditors
$97,000 - $ 62,000 = $35,000
Firms net new long-term debt = $ 35,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.