We are evaluating a project that costs $1,666,000, has a seven-year life, and ha
ID: 2725367 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $1,666,000, has a seven-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 88,300 units per year. Price per unit is $34.90, variable cost per unit is $21.15, and fixed costs are $763,000 per year. The tax rate is 30 percent, and we require a return of 12 percent on this project.
Required: Suppose the projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within ±10 percent. Calculate the best-case and worst-case NPV figures. (Do not round intermediate calculations. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
NPV Best-case $
NPV Worst-case $
Explanation / Answer
We need to construct a basic income statement. The income statement is:
The OCF for the company is:
OCF = EBIT + Depreciation – Taxes
OCF = $915,584.48+ 277,667.67–274,675.35
OCFbest = $918,575.81
The best-case NPV is:
NPV best= 1,666,000+918,578.91*(PVIFA 12%,7)
NPV best = 1,666,000+918,579.91*4.5638 = $2,526,196.26
For the worst case:
OCF = EBIT+Depreciation-Taxes
OCF =-51,111.80
NPVworst = -1,666,000+51,111.80*PVIFA(12%,7) =$1,899,264,.01
Sales 88,300 1.1 97,130 Price 34.9 1.1 38.39 VC/unit 21.15 0.9 19.04 FC 763,000 0.9 686,700 Dep 1,666,000 6 277,667Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.