Even though most corporate bonds in the United States make coupon payments semia
ID: 2725645 • Letter: E
Question
Even though most corporate bonds in the United States make coupon payments semiannually, bonds issued elsewhere often have annual coupon payments. Suppose a German company issues a bond with a par value of €1,000, 15 years to maturity, and a coupon rate of 6.5 percent paid annually.
If the yield to maturity is 7.6 percent, what is the current price of the bond? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Even though most corporate bonds in the United States make coupon payments semiannually, bonds issued elsewhere often have annual coupon payments. Suppose a German company issues a bond with a par value of €1,000, 15 years to maturity, and a coupon rate of 6.5 percent paid annually.
Explanation / Answer
y = 7.6% = 7.6/2/100 = 0.038
Coupon amount ( semi annual ) = 1000 * 6.5% * 1/2 = 32.50
Term = 15 years = 30 semi annual periods
Price of the Bond = 32.50 * 1 / 0.038 * ( 1 - 1/1.03830 ) + 1000 / 1.03830
32.50 * 26.3157 * ( 1 - 1/3.06140) + 1000 / 3.06140
32.50 * 26.3157 * ( 1 - 0.3266 ) + 326.64
32.50 * 26.3157 * 0.6734 + 326.64
575.93 + 326.64
$ 902.57
The Current Price of the Bond = $ 902.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.