A risk-free investment of $5000 will retune 1.8%. A risky $5000 investment has a
ID: 2725927 • Letter: A
Question
A risk-free investment of $5000 will retune 1.8%. A risky $5000 investment has a 9% chance of defaulting and returning only $1500. what is the expected rate of return on the risky investment? -4.7% 4.5% -35.9% -3.6% A risk-free investment of $5000 will return 1.8%. a risky $5000 investment has a 9% chance of defaulting and returning only $1500. how much must the risky investment promise to return? 8.1% 4.5% 7.2% 8.9% A risk-free investment of $5000 will return 3%. A risky $5000 investment has a 60% chance of defaulting and returning only $3000. What default premium must the risky investment offer? 30.0% 64.5% 40.5% 27.0% A new business opportunity has a 60% chance of being worth $500000 next year and a 40% chance of being worth $100000. The appropriate expected rate of return is 12%. Refer to the information above. This new opportunity will be financed with a $200000 commercial loan. What must the promised future payoff to the lender be? Round your answer to the nearest dollar. $303,571 $340,000 $395,294 $306,667 Refer to the information above. This new opportunity will be financed with a $200000 loan. What must the promised rate of return on the loan be? Round your answer to the nearest hundredth of a percent. 51.79% 97.65% 70.00% 53.33% Refer to the information above. The new opportunity will be financed with a $200000 bank loan. What is the expected future payoff for the levered equity holder? Round your answer to the nearest dollar. $116,000 $99,714 $79,5710 103,571Explanation / Answer
9) Expected pay off of risky investment should be equal to risk free investment.
Risk Free = 5000*.018(Return) = 5090
Let Y be the exected return from risky investment.
If .09 is the probabiliy of default then .91 is the probability with which 5000*Y will be returned.
Risky = 5000*Y(Expected return from risky investment)*.91(Survival Probability)+.09*1500
to get the expected return on risky investment
5000*Y*.91+.09*1500 = 5090
Y = (5090-.09*1500)/(5000*.91)
Y = 8.9%
Expected rate if retrun of investor
=.5*1.8%+.5*8.9% as the investment is 50% in each assets
= 5.35%
10) D The risky investment promise to return 8.9%( Calculations from the above example)
11) B
To get the expected return on risky investment use the equation used in question number 9 but replace the risk free retrun with 3% and Probability of default with 60% and LGD to 3000
5000*Y*.4+.6*3000 = 5150
then Y = 67.50%
The risk premium expected is 67.50 - 3(Risk free rate) = 64.5%
12) A
Expected future cash flow is .6*500000+.4*100000 = 340000
Discounting it with 12% will give a PV of future cash flow of
303571.42
13) A
Assuming all the expected payoff will be allocated towards debt repayment
the retrun = ( 303571.42 - 200000)/200000
= 51.79%
14) C
Assuming thay 200000 is raised @ 12% rate of interest
224000 out of 303571.42 will be paid back and 79571.42 will be paid back to equity holders
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.