Mr Katz is in the widget business. He currently sells 2 million widgets a year a
ID: 2726210 • Letter: M
Question
Mr Katz is in the widget business. He currently sells 2 million widgets a year at $4 each. His variable cost to produce the widgets is $3 per unit, and he has $1,500,000 in fixed costs. His sales-to-asset ratio is four times, and 40 percent of his assets are financed with 9 percent debt, with the balance financed by common stock at $10 per share. The tax rate is 30 percent.
His brother-in-law, Mr. Doberman, says Mr. Katz is doing it all wrong. By reducing his price to $3.75 a widget, he could increase his volume of units sold by 40 percent. Fixed costs would remain constant, and variable cost would remain $3 per unit. His sales-to-assets ratio would be 5 times. Furthermore, he could increase his debt-to-assets ratio to 50 percent, with the balance in common stock. It is assumed that the interest rate would go up by 1 percent and the price of stock would remain constant.
Show all work!
a. Compute earnings per share under the Katz plan.
b. Compute earnings per share under the Dobermab plan.
c. Mr. Katz's wife does not think that fixed costs would remain constant under the Doberman plan but that they would go up by 20 percent. If this is the case, should Mr. Katz shift to the Doberman plan, based on earnings per share?
Explanation / Answer
Mr katz
Sales = 2milllion * $4 = $8 Million
Sales to asset ratio = four times
Asset = $8million / 4 = $2million
Asset financed with debt = $2 million * 40% = $ 0.8 million
Interest on debt = 0.8million * 9% = $72000
Asset financed with common stock = $2 million - $0.8 million = $1.2 million
Number of shareholders = $1.2million / $10 = 120000
Computation of Profit
Sales = $8000000
Less-variable cost= $6000000
Less– fixed cost= $1500000
EBIT = $500000
Less–interest expense = $72000
EBT = $428000
Less- tax = 128400
Earnings available for equity shareholders= 299600
Earnings per share = earnings available for equity shareholders / number of equity share
Earnings per share under katz paln = 299600/120000
= $2.5 (approx)
Mr. Doberman
Sales = 2milllion(1+0.4) * $3.75 = $10.5 Million
Sales to asset ratio = five times
Asset = $10.5million / 5 = $2.1million
Asset financed with debt = $2.1 million * 50% = $ 1.05 million
Interest on debt = 1.05million * 10% = $105000
Asset financed with common stock = $2.1 million - $1.05 million = $1.05 million
Number of shareholders = $1.05million / $10 = 105000
Computation of Profit
Sales = $10500000
Less-variable cost= $6000000
Less– fixed cost= $1500000
EBIT = $3000000
Less–interest expense = $105000
EBT = $2895000
Less- tax = 869500
Earnings available for equity shareholders= 2026500
Earnings per share = earnings available for equity shareholders / number of equity share
Earnings per share under Doberman paln = 2026500/105000
= $19.3
c) Mr. Katz's wife
Fixed costs would remain constant under the Doberman plan but that they would go up by 20 percent
EBT = 2595000
Less- tax = 778500
Earnings available for equity shareholders= 1816500
Earnings per share = earnings available for equity shareholders / number of equity share
Earnings per share under katz paln = 1816500/105000
= $17.3
Yes, Mr. Katz should shift to the Doberman plan, based on earnings per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.