Cambridge Prep Shops, a national clothing chain, had sales of $200 million last
ID: 2726224 • Letter: C
Question
Cambridge Prep Shops, a national clothing chain, had sales of $200 million last year. The business has a steady net profit margin of 12 percent and a dividend payout ratio of 40 percent. The balance sheet for the end of last year is shown below.
Balance Sheet End of Year (in $ millions)
Assets Liabilities and Stockholder's Equity
Cash $10 Accounts payable $15
Accounts receivable $15 Accrued expenses $5
Inventory $50 Other payables $40
Plant and equipment $75 Common stock $30
Retained earnings $60
Total assets $150 Total liabilities and stockholder's equity $150
Cambridge's marketing staff tells the president that in this coming year there will be a large increase in the demand for tweed sport coats and various shoes. A sales increase of 15 percent is forecast for the Prep Shop.
All balance sheet items are expected to maintain the same percent-of-sales relationships as last year (this included fixed assets as the firm is at full capacity), except for common stock and retained earnings. No change is scheduled in the number of common stock shares outstanding, and retained earnings will change as dictated by the profits and dividend policy of the firm. (Remember the net profit margin is 12 percent.)
Show all work!!
a. Will external financing be required for the Prep Shop during the coming year?
b. What would be the need for external financing if the net profit margin went up to 14 percent and the dividend payout ratio was increased to 70 percent? Explain.
Explanation / Answer
a.
Forecasted change in sale = 15%Total assets = $150 millions
Total assets = $150 millions
Current liabilities = $15 + $5 + $40 = $60 million
Forecasted sales = $200 million * 1.15 = $230 million
Profit margin ratio = 12%
Forecasted profit = $230 million * 12% = $27.60 million
Retention ratio = 1 - Dividend payout ratio = 1 - 0.40 = 0.60
Rtained earnings = $27.60 million * 0.60 = $16.56 million
External financing required = Change in total assets - Change in current liabilities - Retained earnings = ($150 million *15%) - ($60 million * 15%) - $16.56 million = -$3.06 million
Hence no external financing is rqquired.
b.
Retained earnings = $230 million * 14% * (1 - 0.70) = $9.66 million
External financing required = Change in total assets - Change in current liabilities - Retained earnings = ($150 million *15%) - ($60 million * 15%) - $9.66 million = $3.84 million
$3.84 million of external financing shall be needed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.